انتخاب زبان


منشور حقوق گردشگر

 

وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى كَثِيرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلًا (70 اسراء )

 

و به راستی ما فرزندان آدم را گرامی داشتیم ، و آنان را در خشکی و دریا [ بر مرکب ها ] برنشاندیم ، و از چیزهای پاکیزه به ایشان روزی دادیم ، و آنها را بر بسیاری از آفریده‌های خود برتری آشکار دادیم.

به استناد به ماده 7 قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب 7/7/1370 و اصلاحات بعدی و در راستای اجرایی شدن مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب سال 1384 و همچنین در جهت گسترش و ترویج فرهنگ صیانت از حقوق شهروندی، برخورد کریمانه با مردم ودر چارچوب بند 7 کد اخلاق گردشگری مصوب 1999 سازمان جهانی گردشگری، مفاد منشور حقوق گردشگر به منظور تکریم ارباب رجوع و ارائه خدمات متناسب با شاًن و منزلت بالای گردشگران در جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر اعلام می‌گردد:

محور اول: دریافت مطلوب خدمات گردشگری، حق گردشگری است.

محور دوم: به منظور اطمینان از مجاز بودن فعالیت دفتر / شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری، امکان رویت پروانه بهره‌برداری فعالیت و گواهینامه مدیر فنی در محل دفتر / شرکت برای گردشگر فراهم باشد.

محور سوم: اطلاعات سفر باید به نحو مطلوب و به میزان کافی در اختیار گردشگر قرار گیرد. اطلاعاتی اعم از ( مدت سفر و تاریخ دقیق رفت و برگشت، شهرهای مورد اقامت در طول سفر، نوع و درجه هتل مورد اقامت و نشانی دقیق آن، سطح پوشش بیمه‌ای اختیاری و اجباری، مقصد عبوری و نهایی، فاصله زمانی استاندارد مابین پروازهای چند مرحله‌ای برای رسیدن به مقصد، مشخصات راهنمای تور و آدرس و شماره تماس وی، شرایط تغییر احتمالی در تاریخ و برنامه سفر قبل از انجام سفر و... )

محور چهارم: حق انتخاب و تصمیم‌گیری آزادانه گردشگر در دریافت خدمات گردشگری باید محترم شمرده شود.

محور پنجم: رعایت شئونات اخلاقی و همچنین حس رفتار حرفه‌ای را از کارکنان دفتر / شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری و مسئولین اجرای تور مطالبه نمایید.

محور ششم: کنترل مدارک سفر ( گذرنامه ) خود را از هر حیث از دفتر / شرکت مطالبه نماید.

محور هفتم: بداند در قبال مبلغ پرداختی چه خدماتی را دریافت خواهد نمود.

محور هشتم: یک نسخه از قرار داد امضا شده را که کلیه خدمات مورد تعهد و مبالغ دریافتی به تفکیک نوع خدمت در آن قید شده و ممهور به مهر دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری است و همچنین یک نسخه از برنامه کامل سفر در اختیار داشته باشد.

محور نهم: بابت کلیه مبالغ پرداختی از دفتر / شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری رسید صندوق را مطالبه نماید.

محور دهم: رسید تحویل تمامی مدارک ارائه گردیده را از مدیریت دفتر / شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری مطالبه نمایید.

محور یازدهم: در صورت بروز هرگونه اشکال در ارائه خدمات در اولین فرصت ممکن با مدیران دفتر / شرکت ملاقات و مذاکره نمایید.

محور دوازدهم: در صورت افزایش نرخ خدمات، مستندات رسمی افزایش نرخ را از دفتر / شرکت مطالبه نماید.

محور سیزدهم: کلیه مدارک سفر خود را حداقل 24 ساعت قبل از زمان اجرا از دفتر / شرکت اخذ نماید.

محور چهاردهم: دسترسی به نظام کارآمد رسیدگی به شکایات حق گردشگر است.

محور پانزدهم: در صورت مشاهده تخلف از مفاد منشور صدرالاشاره، به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مربوطه، مراجعه و کتباً گزارش نمایند.

آدرس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان : .....................................................

شماره‌های تماس: ......................................

اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


اطلاعیه
ممنوعیت استفاده از گوشی های سامسونگ
1395/7/29 بیشتر
منشور حقوق گردشگر
به استناد به ماده 7 قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب 7/7/1370 و اصلاحات بعدی و در راستای اجرایی شدن مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب سال 1384 و همچنین در جهت گسترش و ترویج فرهنگ صیانت از حقوق شهروندی، برخورد کریمانه با مردم و...
1394/7/29 بیشتر
اطلاعیه
ممنوعیت استفاده از گوشی های سامسونگ
منشور حقوق گردشگر
به استناد به ماده 7 قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب 7/7/1370 و اصلاحات بعدی و در راستای اجرایی شدن مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب سال 1384 و همچنین در جهت گسترش و ترویج فرهنگ صیانت از حقوق شهروندی، برخورد کریمانه با مردم و...
>> <<
  • ارمنستان _ معبد گارنی
  • ژاپن _ تاکایاما
  • باکو _ میدان ملی پرچم
  • دبی _ نخل جمیرا یا پالم‌ جمیرا‌
  • تایلند _ معبد مدرن وانسانگ وارارام
  • ایتالیا _ کانال های ونیز
  • هندوستان _ معبد ویروپاکشا